Przygotowanie terenu pod płytę fundamentową w Klaudynie
- Usunięcie wierzchniej warstwy humusu
- Wywiezienie zebranego humusu z terenu
- Wyrównanie terenu
- Dostawa kruszywa na tern budowy
- Wykonanie nasypu z kruszywa - kliniec frakcja 31,5-63
Wykonanie utwardzenia terenu pod płytę fundamentową, należy zacząć od pomiarów za pomocą niwelatora. Następnie można przystąpić do zebrania wierzchniej warstwy humusu. Wyrównanie wykonujemy za pomocą nasypu z piasku lub pospółki i dalej wykonujemy zagęszczenie gruntu. Następna warstwa to nasyp z kruszywa o frakcji 31,5-63. Po utwardzeniu otrzymujemy solidną podbudowę pod płytę fundamentową.
Tradycyjne ławy fundamentowe czy płyta fundamentowa?
Tradycyjne fundamenty obciążane są przez ściany konstrukcyjne – jeśli nastąpi miejscowe osłabienie podłoża, ściany mogą osiadać tworząc pęknięcia. Powierzchnia płyty fundamentowej pokrywa się z kształtem domu. Obciążenie budynku rozkłada się na całym obszarze a nie jak w przypadku ław fundamentowych. Gdy zostanie naruszona stabilność podłoża, obsunie się cała płyta, ale konstrukcja budynku pozostanie stabilna. Zajmują one znacznie mniej czasu niż przy budowaniu ław fundamentowych. Płyta fundamentowa zwykle zagłębia się około 50 cm co pozwala na zminimalizowanie robót ziemnych, i tym samym przyspieszy jej wykonanie minimalizując koszty.
Szczelna izolacja przeciwwilgociowa
Dla tradycyjnych fundamentów trudno zachować szczelność izolacji, zwłaszcza na łączeniach warstwy poziomej i pionowej. Izolacja płyty fundamentowej jest prostsza, więc wymóg szczelności jest łatwiejszy do osiągnięcia – płaska warstwa preparatów bitumicznych np. z papy termozgrzewalnej lub z foli fundamentowej zapewni dobrą izolację.